شما اینجا هستید   |

منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود در تذکر خود به دولت در صحن علنی مجلس که دوم مرداد ماه سال جاری صورت گرفت، با اشاره به اهمیت موضوع قیمت برنج در کشور بیان داشت: چه اتفاقی افتاده که قیمت برنج به نصف کاهش پیدا کرده است؟

وی با طرح این سوالات که آیا تورم پائین آمده است و یا کاهش هزینه تولید و افزایش بهره وری داشته ایم، افزود: چه می شود که دولت برای تأمین بیش از حد نیاز بازار ۲ میلیون تن برنج وارد می کند؟ چگونه می شود برای برخی اقلام دیگر نمی توانیم ثبت سفارش و تأمین ارز کنیم ولی برای برنج این تأمین انجام می شود؟

زارعی با بیان اینکه امروز برنج کار ما در کنار انبار برنج خود ناله می زند ولی کسی محصولش را نمی خرد، اذعان داشت: در حال حاضر میزان واردات برنج و همچنین قیمت برنج خارجی به مراتب ارزان تر از محصول داخلی است.

وی با تأکید بر اینکه راه حل مشکل نیاز های غذایی کشور واردات نیست، خاطرنشان کرد: اگر یک سوم تبدیل سرمایه غیرمولد به مولد به تامین غذایی کشور اختصاص یابد دیگر اینگونه با امنیت غذایی کشور بازی نمی شود و مشکلات کاهش خواهد یافت.

نماینده مردم ساری و میاندورود با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کشور باید طی برنامه پنج ساله هفتم ۹۰ درصد محصولات غذایی کشور را در داخل تامین کند، اضافه کرد: در کشور سه میلیون تن برنج نیاز داریم که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن را تولید می کنیم و ۸۰۰ هزار تن دیگر را می توانیم با افزایش بهره وری در میزان برداشت کشت در حدود ۵۰۰ هزار هکتار در عرض ۳ سال تأمین کنیم.

وی در ادامه پرسید: چرا سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات مربوط به سرمایه گذاری بخش کشاورزی به وظایفش عمل نمی کند؟ مگر این سازمان دولتی نیست؟ چرا بانک مرکزی در تأمین ارز سرمایه گذاری بخش کشاورزی اقدام نمی کند؟

زارعی با بیان اینکه در دولت انقلابی جای این مسائل نیست، افزود: از دولت انتظار داریم رانت این مسائل را جمع کند! مردم نگرانند، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همگی نگرانند.

به اشتراک بگذارید : | | |