شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : پیش‌بینی کاهش ۲۵ درصدی تولید برنج در مازندران

منصورعلی زارعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در آیین نشا مکانیزه برنج کشور در روستای خاریک شهرستان ساری اظهار کرد:  امسال سختی برای برنج‌کاران بود و تلاش‌های فراوانی برای یارانه‌ای شدن کود کشاورزی شد و تردیدی نباید باشد که امسال کاهش تولید برنج داشتیم چرا که برنج پرمحصول هنوز در انبارها موجود است.

وی با بیان اینکه مردم به دنبال بهره‌وری رفتند و اقدام به کشت پرمحصول برنج کردند اما خرید انجام نشد، گفت: سیاست‌گذاری درستی در این بخش انجام نشد چرا که در کنار این محصول یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج پرمحصول وارداتی نیز داشتیم.

زارعی با اشاره به اینکه برنج وارداتی از برنج تولیدکننده ارزان‌تر است و گلایه کشاورزان به جا است، افزود: در بحث برنج مشکلات عمده‌ای داریم که برای بهره‌وری و افزایش تولید برنج باید راهکار جدی داشته باشیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای اینکه برنج دارای کیفیت بالا، برداشت به موقع و بهره‌وری بالا باشد که باید برنامه درستی از سوی وزارت جهادکشاورزی، مجلس شورای اسلامی و… انجام شود.

وی ادامه داد:  تا زمانیکه کیفیت برنج پرمحصول افزایش و هزینه تولید کاهش پیدا نکند تا همیشه همین مشکلات را داریم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کارگاه بزرگ پژوهشی باید در استان تشکیل تا زمینه تجهیز و نوسازی شالیزارها انجام شود و از مشکلات تولید رهایی پیدا کنیم.

وی بیان کرد: کشاورزان امسال رغبتی برای کشت برنج پر محصول را ندارند چرا که سال گذشته که کشت کردند هنوز در انبارها موجود است و به همین دلیل امسال ۲۵ درصد کاهش تولید برنج را خواهیم داشت.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |