شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : کوتاه نمی آییم/ نشست فوری با وزیر جدید نیرو در دوسه روز آینده

منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تیرنگ با اشاره به حواشی اخیر احداث سد فینسک، اظهار کرد: مساله فینسک که امروز گریبان گیر نمایندگان مجلس یازدهم شده، موضوعی است که در اثر غفلت یا کوتاهی برخی نمایندگان وقت مازندران در مجلس دهم اتفاق افتاد و در سال ۹۸-۹۹ تبدیل به قانون شد و ردیف اعتباری گرفت. همین امر موجب شد که روند کار برای ما قدری دشوار گردد چرا که در کاری انجام شده قرار گرفتیم با این حال ما به محض آغاز فعالیت مجلس یازدهم، پیرو مطالبات مردمی و اعتراض‌هایی که به احداث این سد داشتند از مجاری قانونی و با استفاده از نظرات کارشناسان و مختصصان، پیگیر ماجرا شدیم.

وی افزود: مجمع نمایندگان مازندران تلاش کرد با استفاده از ظرفیت های خود هم در کمیسیون کشاورزی مجلس، هم در کمیسیون اصل ۹۰ توجیه پذیر نبودن سد را اثبات کند و در موازات آن با دیدارها و مکاتباتی که با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو داشته با ارائه خطرات و آسیب های فراوان آن به مازندران، توقف احداث سد را پیگیری نماید. ما همچنان معتقدیم که این طرح، فاجعه خوزستان را در استان تکرار می‌کند و مثل روز روشن است که در آینده نزدیک، کشاورزی و اقتصاد استان با چالش جدی مواجه می شود.

زارعی با اشاره به سفارشی بودن این طرح از سوی دولت قبلی بیان کرد: در مجلس از وزیر نیروی دولت روحانی پیرامون این طرح سوال کردیم و آقای اردکانیان در برابر مستندات آشکار و استدلالات کارشناسی ما حرفی برای گفتن نداشت با این حال فشارهای پشت پرده احداث سد ادامه یافت و پیگیری های ما تا شش ماه به طول انجامید تا اینکه در چند ماه گذشته، مقرر شد این طرح مجددا کارشناسی شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در کارشناسی مجدد نیز توجیه پذیر نبودن سد و تبعات منفی آن تشخیص داده شد، گفت: نتیجه تلاش یک و نیمساله ما بر این شد که ادامه پروژه این سد، متوقف شود و این مهم در آخرین جلسه ما با اردکانیان وزیر نیرو که با پیگیری مجمع نمایندگان استان و با حضور هیات رئیسه مجلس برگزار شد، مقرر شد.

وی ادامه داد: علیرغم گزارش رسمی بازرسان و نمایندگان مجلس، متاسفانه در روزهای پایانی دولت روحانی، وزیر وقت نیرو در اقدامی عجیب اعتباری ۲۰۰ میلیارد ریالی را برای ساخت سد فینسک اختصاص داد که بلافاصله با واکنش و پیگیری نمایندگان مرکز استان به معاونت مربوطه وزیر نیرو مواجه شده و همانطور که نامه آن در فضای مجازی منتشر گردید حکایت از لغو اعتبار این طرح داشت و ما آن را به اطلاع مردم فهیم استان رساندیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود درباره تکذیبیه نماینده سمنان و تخصیص اعتبارات مربوطه بیان کرد: ادعا و اظهارات ما بر اساس نامه دریافتی از وزارتخانه بود و همانطور که پیش از این گفتم تردید در اصالت نامه معاون پارلمانی وزیر نیرو در خصوص کان لم یکن شدن اعتبار مضاعف سد فینسک، مزاحی بی مزه بیش نیست اما پاسخگوی مطالبه فنی و کار کارشناسی ما فقط وزارت نیرو است و آقایان باید پاسخگوی زدن زیر حرف هایشان باشند و این مورد مهم را لحاظ کنند که دوگانگی رفتاری با هر دو گروه موافق و موافق چندان زیبنده مسئولان یک وزارتخانه نیست.

زارعی درباره تشدید سرعت اجرای این طرح پس از حواشی اخیر گفت: مجمع نمایندگان مازندران به شکلی جدی پیگیر ماجراست، نامه رسمی به وزارتخانه ارسال کردیم و برای دو سه روز آینده دیداری حضوری با وزیر جدید نیرو داریم. ما دوباره این مسئله را مطرح می‌کنیم و توجیه پذیر نبودن سد و خطرات و صدماتی که احداث آن برای استان مازندران دارد را با ابعاد گسترده تری مطرح خواهیم کرد تا انشاالله به نتایج مطلوب برسیم.

وی در پایان اظهار کرد: قولی که به مردم عزیز مازندران می دهم این است که مجمع نمایندگان استان تمام تلاش خود را جهت متوقف کردن این سد انجام خواهد داد و در این راه ذره ای کوتاهی نخواهد کرد. متاسفانه این موضوعی است که در مجلس گذشته تبدیل به قانون شد و ردیف اعتبار گرفت با این حال ما همه تلاش خود را جهت توقف این سد انجام خواهیم داد. چرا که حقیقت آن است که مازندارن در جمع آوری آب های سطحی با مشکل روبرو است و تضعیف زیرساخت های ذخایر آبی استان و ساخت سد در سمنان موجب می شود بیش از صدها روستای استان از جمله در ساری و میاندرود با مشکل آب مواجه شوند. کما اینکه هم اکنون نیز در منطقه دودانگه و چهاردانگه با مشکل کم آبی روبرو هستیم و ساخت سد فینسک بر روی سرشاخه های رودخانه تجن می تواند، ۳۰ میلیون مترمکعب آب این رود را کاهش دهد./ گفت و گو: مجید ساجدی فر

دسته بندی : آخرین اخبار , اسلایدر
به اشتراک بگذارید : | | |