شما اینجا هستید   |

پيام وكيل مردم گرا به مناسبت روز جهانی خاک
پيام وكيل كردم گرا به مناسبت روز جهانی خاک

پيام وكيل مردم گرا به مناسبت روز جهانی خاک

پنجم دسامبر برابر با پانزدهم آذر در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است. این روز ملي و جهانی، بزرگداشتی است که اهمیت خاک و ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می‌سازد.

🏞️ واقعيت نگران كننده اين است كه، براساس آمارهای به دست آمده سالانه ۲٫۵ میلیارد تن خاک بر اثر فرسایش در کشور از بین می‌رود که از این میزان سالانه بیش از ۱۰۰ هزار هکتار تنها مربوط به مراتع و جنگلهاي در حال فرسايش است. به این میزان باید حجم خاک‌هایی که بر اثر افزایش شوری، سدیمی شدن ، مشکلات ماندابی و زهکشی نظير شاليزارهاي مازندران رو به نابودي مي روند را نیز بايد اضافه کرد.

🔰 انتظار جدي اينجانب بعنوان نماينده مردم جغرافياي حائز يكي از مهم ترين و غني ترين ذخاير منابع خاك و آب كشور اين است كه دغدغه دانشگاهيان و مسئولان بويژه متوليان اجرايي و نظارتي امور در سازمان‌هاي حفاظت از حقوق بيت‌المال، محيط زيست، منابع طبيعي و كاربري اراضي كشور از تغيير ساختار سازماني و تشكيلاتي فراتر رفته! و در اسناد آتي برنامه توسعه كشور، برنامه هايي با رويكرد راهبردي، عملياتي ، دقيق و قابل ارزيابي براي حفاظت از منابع پايه حيات و توليد در كشور تعريف نمايند.

منصورعلي زارعي
نماينده مردم شريف ساري و مياندرود و عضو كميسيون كشاورزي، منابع طبيعي و محيط زيست مجلس شوراي اسلامي

به اشتراک بگذارید : | | |